Ból
Ból jest zjawiskiem złożonym i towarzyszy niemal każdej chorobie, wywołując liczne reakcje, które osłabiają mechanizmy obronne organizmu, dlatego tak istotne jest uśmierzanie i łagodzenie go. Długo panował pogląd, że chory powinien znosić każdy ból bez narzekań, a po leki sięgać w ostateczności. Obecnie uważa się, że długotrwały ból jest szkodliwy i sam w sobie stanowi poważną chorobę. Negatywnie wpływa na psychikę cierpiącego, zaburza zdolność pracy, pogarsza też stan zdrowia zmniejszając odporność organizmu.
Masaż Shiatsu
Masaż Shiatsu jest stosunkowo nową techniką. Najpierw Japończycy poznali sposób wykonywania masażu Tui Na już w VIII wieku, kiedy to rolę kulturowego centrum pełniło miasto Nara. Przez wieki wyspecjalizowani w tej technice mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni modernizowali ją, jednak pierwsza szkoła wywodzącego się z Tui Na masażu Shiatsu powstała dopiero w 1940 roku. Została założona przez Tokujiro Namikoshiego. Podobno już jako 7-letni chłopiec Namikoshi odkrył swoje zdolności, wykonując masaże u swojej cierpiącej na reumatyzm matki. XX wiek to okres coraz większej popularności metody Shiatsu. W języku japońskim „shi” oznacza „palec”, a „atsu” – „naciskać”. To właśnie uciskanie określonych punktów na ciele osoby poddającej się zabiegowi jest najważniejszą z czynności wykonywanych przez masażystę podczas masażu Shiatsu.
Jak sobie radzić?
Najprościej podać leki przeciwbólowe, ale przy ich długim stosowaniu pojawiają się zwykle dodatkowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Współczesna medycyna wykorzystuje metody małoinwazyjne, do których zalicza się blokady nerwów czuciowych, stymulację nerwów. W terapii bólu ważne jest w doborze leczenia umiejscowienie bólu, oraz czas jego trwania i natężenie. Kolejną składową bólu są także objawy towarzyszące, które często wymagają dodatkowego postępowania leczniczego. Ważnym elementem jest także określenie jego przyczyny – w miarę możliwości usunięcie przyczyny doprowadza także do zniesienia odczuwania bólu. W przypadku chorób nowotworowych kiedy już nie ma takiej możliwości ważnym elementem leczenia jest jednak jego łagodzenie co poprawia jakość i komfort życia pacjenta. W terapii bólu należy leczyć zarówno jego objawy somatyczne jak i psychiczne, ponieważ współdziałanie w leczeniu daje lepsze efekty lecznicze.
Rehabilitacja domowa
W naszym Ośrodku od wielu lat pracujemy z pacjentami, którym ból towarzyszył lub towarzyszy nadal, a działanie preparatów farmakologicznych jest tylko doraźną formą jego uśmierzenia. Wielokrotnie ból jest przeszkodą w prowadzeniu oddziaływań fizjoterapeutycznych, co skutkuje pogłębianiem się patologii. Mając na uwadze wszystkie te problemy oferujemy rehabilitację domową. Takie działania sprawiają, że na każdym polu możemy pomagać naszym pacjentom.

5 porad jak radzić sobie z bólami kręgosłupa
Poznaj nas lepiej
Skontaktuj się z nami